Transkonduktancja


Konduktancja (przewodność elektryczna czynna) to wielkość fizyczna, która opisuje zdolność przewodnika do przewodzenia prądu elektrycznego. Przewodność jest odwrotnością rezystancji (oporu elektrycznego) i miarą podatności elementu na przepływ prądu elektrycznego. Jednostką konduktancji w układzie SI jest simens (S) i oznaczana jest symbolem G. 

Wzór na konduktancję

Konduktancję można obliczyć na podstawie rezystancji za pomocą wzoru:

G= 1/R

Gdzie:

  • G to konduktancja,
  • R to rezystancja (opór elektryczny)

Wysoka konduktancja oznacza, że przewodnik ma niski opór i dobrze przewodzi prąd elektryczny, podczas gdy niska konduktancja oznacza, że przewodnik ma wysoki opór i słabo przewodzi prąd.

Wzór na transkonduktancję

Transkonduktancja to parametr określający przewodność wzajemną pomiędzy elementami tranzystora (emiter – E, baza – B, kolektor – C) lub lampy elektronowej (katoda, siatka sterująca, anoda), który opisuje jak dobrze tranzystor (najczęściej MOSFET lub JFET) lub lampa elektronowa przekształca napięcie wejściowe na prąd wyjściowy. Transkonduktancja jest oznaczana symbolem gm i wyraża się jako stosunek zmiany prądu drenu (w przypadku MOSFET-ów) do zmiany napięcia bramki, w warunkach stałego napięcia dren-źródło. Transkonduktancja to stosunek prądu drenu (I D) do napięcia bramka-źródło (V GS). Stosunek prądu do napięcia powszechnie nazywany jest wzmocnieniem.

Wzór na transkonduktancję jest następujący:

gm=ΔI D/ΔV GS

Gdzie:

  • ΔI D to zmiana prądu drenu
  • ΔV GS to zmiana napięcia bramki względem źródła

Transkonduktancja wpływa na wzmocnienie napięciowe tranzystora. Wartość gm jest wyższa w przypadku większego prądu drenu lub gdy tranzystor jest lepiej zaprojektowany pod kątem wydajności.

Do określania transkonduktancji najczęściej używa się symboli:

Odpowiednikiem transkonduktancji dla prądu przemiennego jest transadmitancja.

Transkonduktancja lampy elektronowej

Transkonduktancja w odniesieniu do lamp elektronowych (nachylenie charakterystyki prądu anodowego Sa) jest parametrem opisującym o ile miliamperów zmienia się prąd anodowy przy zmianie napięcia na siatce sterującej o 1 volt, przy stałym napięciu na anodzie w katalogowym punkcie pracy lampy.

Wzór na nachylenie charakterystyki prądu anodowego Sa

Gdzie:

  • to zmiana napięcia siatki sterującej lampy elektronowej
  • to zmiana prądu anodowego
  • Ua to napięciu na anodzie 

Nachylenie krzywej charakterystyki określa się w mA/V i określa stosunek prądu lampy elektronowej do napięcia na anodzie przy określonym napięciu na siatce lampy. Wraz ze wzrostem prądu anodowego, rośnie też transkonduktancja – krzywa charakterystyki jest bardziej pionowa.

Transkonduktancję w przypadku lamp próżniowych definiuje się jako zmianę prądu anody podzieloną przez odpowiadającą jej zmianę napięcia siatki/katody, przy stałym napięciu anody do katody. Typowe wartości gm dla małosygnałowej lampy próżniowej wynoszą od 1 do 10 milisimensów. Transkonduktancja jest to jedną z trzech charakterystycznych stałych lampy próżniowej (stałe lampowe), pozostałe dwie to wzmocnienie μ i rezystancja anody  a (rp)

gm= μ/a

Lampy elektronowe o dużym nachyleniu charakterystyki łatwo się wzbudzają i jest to powodem ich stosowania w układach generacyjnych.