-
ECC83
Lampa ECC83 jest jedną z najpopularniejszych podwójnych triod o wysokim wzmocnieniu używanych w przedwzmacniaczach audio, zwłaszcza w sprzęcie hi-fi i wzmacniaczach gitarowych. Lampa ECC83 znana jest także jako 12AX7. Jest to podwójna trioda, co oznacza, że w jednej szklanej bańce znajdują się dwa systemy triody, dzięki czemu jedna lampa może działać w dwóch niezależnych kanałach.…
-
Zamienniki lamp elektronowych
Zamiennik lampy elektronowej Lampa Zamienniki 211 VT4B VT4C 807 CV124 CV1060 CV1364 CV1374 CV3809 QE06/50 VT100 811 CV628 VT217 845 VT43 …
-
Termoemisja
Termoemisja (emisja termoelektryczna) to zjawisko polegające na emisji elektronów z powierzchni materiału (zwykle metalu) pod wpływem wysokiej temperatury. Kiedy materiał jest podgrzewany, elektrony w jego strukturze zyskują wystarczająco dużo energii, aby pokonać barierę potencjału, czyli pracę wyjścia, i opuścić materiał, przechodząc do otaczającej przestrzeni, często próżni. W metalach zewnętrzne elektrony, zwane walencyjnymi, mogą w określonych…
-
Jak działa lampa elektronowa?
Lampa elektronowa działa na zasadzie kontrolowanego przepływu elektronów przez próżnię lub rozrzedzony gaz w szczelnej szklanej lub metalowej obudowie. Proces ten umożliwia wzmacnianie, przekształcanie i generowanie sygnałów elektrycznych. W lampach próżniowych nośnikami ładunku elektrycznego są elektrony emitowane z katody, czyli ujemnej elektrody. Nośnikiem ładunku może być również rozrzedzony gaz, który przenosi ładunek w postaci jonów…
-
Transkonduktancja
Konduktancja (przewodność elektryczna czynna) to wielkość fizyczna, która opisuje zdolność przewodnika do przewodzenia prądu elektrycznego. Przewodność jest odwrotnością rezystancji (oporu elektrycznego) i miarą podatności elementu na przepływ prądu elektrycznego. Jednostką konduktancji w układzie SI jest simens (S) i oznaczana jest symbolem G. Wzór na konduktancję Konduktancję można obliczyć na podstawie rezystancji za pomocą wzoru: G=…
-
Blue glow
Blue glow to zjawisko polegające na występowaniu silnej niebieskiej poświaty na wewnętrznej powierzchni szkła lub anody znane jest pod nazwą blue glow. Blue glow świadczy o normalnej, prawidłowej pracy lampy elektronowej. Jest ono charakterystyczne zwłaszcza dla lamp mocy. Blue glow to niebieska poświata, która czasami pojawia się wewnątrz lampy próżniowej, szczególnie w lampach mocy, takich…
-
Utrata próżni w lampie elektronowej
Próżnia w lampie elektronowej Utrata próżni w lampie elektronowej jest dosyć często spotykanym defektem lamp elektronowych. Niewielki wzrost ciśnienia gazów w lampie elektronowej może zostać zneutralizowany, a nadmiar gazów może zostać pochłonięty przez getter po kilku godzinach pracy. Lampa elektronowa powinna wtedy być gorąca ponieważ getter działa efektywniej w wysokiej temperaturze, w tym czasie lepiej…
-
Parametry lamp elektronowych
Napięcie anodowe Ua – Napięcie anodowe (względem katody) To napięcie przyłożone między anodą, a katodą lampy. Napięcie anodowe jest parametrem, który wpływa na przepływ prądu przez lampę. Typowe wartości: od kilkudziesięciu do kilkuset woltów, w zależności od typu lampy. Prąd anodowy Ia – Prąd anodowy Prąd anodowy płynie przez lampę między katodą, a anodą. Jest…
-
Żarzenie lamp
Żarzenie lamp elektronowych to proces, w którym przez włókno żarzenia (lub katodę w przypadku lamp żarzonych bezpośrednio) przepływa prąd, podgrzewając je do wysokiej temperatury. W wyniku tego włókno zaczyna emitować elektrony (termoemisja, emisja termoelektronowa), które są niezbędne do pracy lampy elektronowej. Żarzenie lamp elektronowych to proces podgrzewania katody lampy elektronowej w celu emitowania elektronów, co…
-
Przekroczenie mocy admisyjnej lampy elektronowej
Do awarii wzmacniacza lampowego polegającej na przekroczeniu moc admisyjnej lampy mocy może dojść na kilka sposobów: zmniejszenie wartości rezystora katodowego (w przypadku biasu automatycznego), zwarcia między masą, a katodą lampy mocy, złego ustawienia wartości biasu, uszkodzenia jednego z elementów wchodzących w skład układu odpowiadającego za polaryzację siatki lampy mocy. W poniższym przypadku awarii uległ rezystor…